An Apple treat

Kate Kysow, Day 3

The last $2.50

Today, I went to Young Brothers market with my remaining $2.50. I knew I wanted 3 sweet potatoes and 3 more bananas, but had no idea how much that would cost. All the prices are per pound, but that doesn’t really mean anything to me. I gingerly went to the counter with my 6 items and hoped they wouldn’t cost more than $2.50. Luckily, they didn’t! I even had enough to buy 3 carrots, 1 onion, and as a “treat” 1 apple. I was so excited I walked out of the store with a big grin on my face and a sudden desire to eat the “treat” apple right then and there. In the end, I ate half of it while cooking my dinner of sweet potato, onion, and carrots in the oven. I’m not sure I’ve ever appreciated an apple so much and I’ve definitely never put half an apple in the fridge to save for later. It’s a bit ironic because this weekend is Apple Fest- a festival I love going to, but this week can’t afford.

One thing I’ve realized on this challenge is that living by dietary restrictions is a luxury. It’s easy enough to eat vegetarian (I’m doing this and it’s saved a lot of money), but I can’t imagine being on this budget long-term and having something like Celiac disease or being vegan. There just isn’t enough cheap nutritious food available if you had to restrict your diet.

%d bloggers like this: